راهنمای خرید ورق استیل ، هر آنچه که در زمان خرید ورق استیل باید بدانید

ورق استیل

راهنمای خرید ورق استیل به عنوان یکی از مهمترین دانشنامه فنی برای مشتریان در زمان پیش از خرید ورق استیل به شمار می‌رورد. بنابراین در این مقاله از وبسایت آهن ملت می خواهیم نکات مهم در زمان خرید ورق آهن ملت را برای شما کاربران گرامی بررسی نماییم . ورق استیل کاربرد زیادی در صنعت دکوراتیو و دیگر صنایع دارد بنابراین می توان گفت در زمن خرید این سطح مقطع فولادی باید نکات مهم را دانست و سپس اقدام به خرید نمود.

چه نکاتی را باید پیش از خرید ورق استیل در نظر گرفت؟

باید در نظر داشته باشید که ورق های استیل در دو گروه صنعتی و دکوراتیو تولید و روانه بازار می شوند. بنابراین آگاهی از انواع این محصولات بسیار ضروری میباشد. در ادامه به ذکر این نکات می پردازیم.

ورق استیل صنعتی و موادهای شیمیایی به کاربرده شده در آن

ورق استیل صنعتی بایستی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشند. بنابراین استفاد از کروم در آنها مشهود است. به دلیل استفاد از کروم در ورق استیل استنلس میزان خوردگی بسیار کاهش می یابد از سوی دیگر به عنوان یکی از پرکاربردترین محصولات استیل در نظر گرفته می شود. جهت رسیدنبه کمترین میزان زنگ زدگی در این نوع از ورق استیل ، بایستی حداقل از 10.5 درصد کروم استفاده شود. در بازار امروز آهن ورقهای استیل در انواع ۳۰۴، ۳۱۶ و ۳۱۷ موجود هستند و در ادامه به بررسی این محصولات خواهیم پرداخت.

موارد استفاده ورق های استیل استنلس

 • ورق استیل 304 : از این ورق جهت مخزن آب بدون سختی ، خودروسازی و هوای فشرده ابزار دقیق استفاده می شود.
 • ورق استیل 316 : از این نوع از ورق استیل در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی، دارو و شیمیایی استفاده می شود.
 • ورق اسیل 317 : از این ورق جهت ساخت مخازن نگهدارنده آب دریا استفاده می شود.

انواع گریدهای ورق استیل صنعتی در راهنمای خرید ورق استیل

 • ۴۲۰
 •  ۴۳۰
 • ۳۰۱
 • ۳۰۴L
 • ۳۰۴
 • ۳۲۱
 • ۳۱۶L
 • ۳۰۹S
 • ۳۱۰S
 • ۴۸۴۱

شما می توانید این ورق ها را در دو شکل رول و شیت تهیه نمایید.

در زمان خرید ورق استیل می توانید بسته مورد نظر خود را بر اساس ضخامت ورق و درصد آلیاژ انتخاب نمایید. تمامی ورق های استیل موجود در بازار به صورت دو پل (دو بار پولیش شده) و یا تک پل ( تنها اسید شویی) می باشند. نام دیگر تمامی این ورق های استیل مات می باشد.

وزن رول های استیل

رول های استیل در عرض های ۱/۲۲، ۱/۲۵، ۱/۵ و ۲ تولید و روانه بازار می شوند. وزن این نوع از محصولات استیل از 2.5 تا 10 تن می باشد که به انتخاب مشتری تحویل واحد ارسال می گردد.

کاربرد آلیاژ در راهنمای خرید ورق استیل

در ساخت تجهیزات و ماشین آلات های مورد استفاده در صنعت شیلات و آرد آلیاژ های ۳۰۱ ,۳۰۴, ۳۱۶ به کار رفته است. دیگر ضخامت های مورد استفاده از ۰٫۰۵ تا ۱ میلی متر به شکل رولی و در عرض های  ۲۰، ۳۰ و ۴۰ در صنایع های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

برش ورق های استیل

نحوه خرید ورق های استیل به صورت برش خورده در کارخانه (فابریک) یا شیت برش خورده (برش خورده در بنگاه) می باشد. ابعاد واحدی برای این برش ها در نظر گرفته شده است که مطابق لیست زیر است.

 • ۶*۲
 • ۶*۱٫۵
 •  ۳*۱/۵
 • ۲/۵*۱٫۲۵
 •  ۱*۲
 • ۲/۴۴*۱/۲۲

لازم به ذکر است که آلیاژ مورد استفاده در تولید چاقو به صورت ورق برش خورده در کارخانه (فابریک) و در ابعاد ۱ * ۲ و ۱٫۲۵ * ۲٫۵ و ضخامت ۱٫۵ تا ۴ میلیمتر می باشد.

ورق استیل آلیاژ 430 با ضخامت 0.5 تا 15 میلیمتر جهت استفاده در ساخت تجهیزات ماشین آلات استفاده می شوند. این محصول در مناطق بارطوبت کم مناسب است و در مواردی از چین و هند در دسترس مشتریان قرار می گیرد. به طور کلی می توان گفت آلیاژ ها از ورق های مختلفی تولید می شوند.

ورق های ۳۰۴، ۳۰۴L و ۳۱۶L

می توان گفت ضخامت ورق های ۳۰۴، ۳۰۴L و ۳۱۶L از 0.5 تا 70 میلی متر است. این نوع از ورق به دو صورت صفحه فابریک و همچنین رولی با ضخامت ۰٫۵ الی ۱۲ تولید می کردند. در راهنمای خرید ورق استیل ذکر شده است که این محصول عمدتا از کارخانه های تیسکو (چین) ، پوسکو (کره جنوبی) ، جیندال (هند) ، آسرینوکس (اسپانیا) و (کلموبس) آفریقای جنوبی به کشور وارد کی شوند. لازم به ذکر است که از آلیاژ های  ۳۰۴ و ۳۰۴L جهت ساخت در ماشین آلات صنعتی مخزن آب و ذخیره سازی و نگهداری مواد شیمیایی به کار می رود. اما از آلیاژ ۳۱۶L در پتروشیمی و مخازن اسیدی استفاده می شود.

آلیاژ 321

این آلیاژ از تیتانیوم نیز تشکیل شده و دارای مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل این محصول در ساخت اگزوز ماشین آلات، ماشین های دیزلی، هیترهای بزرگ، دیگ های بخاری مورد استفاده قرار می گیرد. ضخامت های استاندارد برای این نوع از ورق استیل 0.5 تا 60 میلیمتر است.

آلیاژ ۳۰۹S ،۳۱۰S ،۴۸۴۱

مشتریان می توانند آلیاژهای ۳۰۹S ،۳۱۰S ،۴۸۴۱ را هم اکنون در بازار آهن و از طریق مجموعه آهن ملت خریداری نمایند. این آلیاژ ها به عنوان جداره دیواره کوره‌ها در صنعت سیمان، فولاد و پتروشیمی و … توسط شرکت ها و کارخانه های متعدد خریداری می شوند. ضخامت های استاندارد در این محصولات فولادی از 0.8 تا 70 میلی متر می باشد. این محصولات همچنین از جیندال ، کلمبوس ، آسرینوکس، و فنلان به کشور وارد می شود. اگر درخواست این محصولات به صورت یک میلیمتر و زیر یک تن باشد به صورت برگی و اگر ضخامت بالای یک میلیمتر و تناژ بالاتر داشته باشد به صورت کیلویی به فروش می رسد.

آنالیز ورق استیل دکوراتیو در راهنمای خرید ورق استیل

همانطور که از نام این محصول مشخص است می توان گفت ورق استیل دکوراتیو برای تزیین و ایجاد نما به به کار می رود. ورق استیل دکوراتیو را می توان ساخت ظروف آشپزخانه و وسایل تزئینی به کار می رود. ورق استیل دکوراتیو در دو دسته ورق‌های براق و خشدار و ورق‌های رنگی و طرح‌دار طبقه بندی می شود.

معرفی ورق های براق و خشدار

این نوع از ورق های استیل در آلیاژ های  ۲۰۱، ۴۳۰ و ۳۰۴ در بازار یافت می شوند. ضخامت این شیت ها از 0.3 تا 2 میلی متر است و مشتریان می توانند هم به صورت فابریک و هم به صورت برش خورده آن را در آهن ملت تهیه نمایند. این ورقها را می توان در ابعاد ۱*۲، ۱/۲۲*۲/۴۴، ۱/۲۵*۲/۵ و رول های ۱، ۱/۲۲ و ۱/۲۵ تهیه نمود. ورق های براق به صورت رول بدون روکش PVC و ورق خشدار هم به صورت رول و شیت با روکش PVC در اختیار مشتریان قرار می گیرد. ورق های خشدار همچنین در دو حالت شیت در بازار قابل خریداری هستند .

کاربرد ورق استیل خشدار

این نوع از ورق استیل در ساخت وسایل آشپزخانه و ظروف مانند آن مورد استفاده قرار میگیرد. عمدتا این ورقها از چین و تایوان وارد بازار ایران می شوند. اگر مشتریان قصد خریداری این محصول را در کمتر از یک تن داشته باشند به صورت شیتی و اگر بالای یک تن باشد می توانند به صورت کیلویی تهیه نمایید.

معرفی ورق‌های رنگی و طرح دار

ورق های رنگی و طرحدار را می توان در ساخت نمای و دکور مورد استفاده قرار داد. برای مثال تابلو ها و مساجد از مواردی هستند که برای ساخت نما در آن از این نوع از ورق های استیل استفاده می شود. آلیاژ های به کار رفته در این ورق از نوع  ۲۰۱، ۴۳۰ و ۳۰۴ و ضخامت آن از 0.5 الی 1.5 است. سایز ورق استیل طرحدار  ۱٫۲۲*۲٫۴۴ می باشد.

این دسته از ورق‌ها بیشتر نما همچون گنبد مساجد و تابلو سازی کاربرد دارند. که همچون بالا در آلیاژهای ۲۰۱، ۴۳۰ و ۳۰۴ تولید می‌شوند، که از ضخامت ۰٫۵ الی ۱٫۵ میلی‌متر وارد کشور می‌شوند، که در ابعاد نرمال ۱٫۲۲*۲٫۴۴ متر موجود می‌باشند.

راهنمای خرید ورق استیل

 شما به راحتی می توانید جهت دریافت قیمت آهن آلات و راهنمای خرید ورق استیل با کارشناسان فروش آهن ملت در تماس باشید. پس از دریافت مشاوره و ارائه اطلاعات، پس از گذشت مدت کوتاهی پیش فاکتور برای شما ارسال می گردد و پس ار تایید اطلاعات و پرداخت فاکتور قطعی به واحد باربری ارسال می شود. در نهایت در زمان مقرر موجود در بارنامه ، محصول در آدرس مقصد به شما تحویل داده می شود.

محل بارگیری ورق استیل

همانطور که در بخش های قبل ذکر شد، ورق های استیل دکوراتیو و صنعتی به دلیل وارداتی بودن از مبداهایی مانند تهران یا بندرعباس برای مشتریان ارسال می گردد . لازم به ذکر است، برای ارسال این محصول در تناژ بالا و ابعاد بزرگ از جرثقیل یا لیفتراک استفاده می شود.

در این مقاله نکات مهم در زمینه خرید ورق استیل و انواع آن برای شما کاربران گرامی بیان شد. در صورت بروز هر گونه سوالی می توانید با شماره های 02166672889  تماس حاصل نمایید.

محصولات موجود در آهن ملت

برای اطلاع از قیمت انواع میلگرد ، قیمت تیرآهن ، قیمت پروفیل ، قیمت لوله ، قیمت نبشی ، قیمت ورق ، قیمت سپری ، قیمت ناودانی و دیگر آهن آلات میتوانید به سایت آهن ملت مراجعه نمایید و یا با کارشناسان فروش در تماس باشید.

 

مشاهده منابع خارجی راهنمای خرید ورق استیل 

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *