معرفی انواع پروفیل

انواع پروفیل

معرفی انواع پروفیل

کلمه profile کلمه ای لاتین است که در صنعت به معنای مقطع ثابت میباشد. انواع پروفیل براساس مقیاس های متفاوتی مانند جنس ، ابعاد و… تقسیم بندی میشوند. مهمترین پروفیل در بازار پروفیل فولادی میباشد که بیشترین کاربرد را دارد.

 

به دلیل مقاومت و استحکام بالایی که فولاد دارد همیشه از آن برای ساخت انواع مقاطع و پروفیل های صنعتی استفاده میشود. به همین دلیل فولاد جزء مواد اولیه ای است که در صنعت ساختمان سازی و حتی صنعت از آن استفاده میشود.

 

به دلیل محبوبیت این عنصر در سطح جهان شاهد تولید انواع جدید مقاطع فولادی هستیم. در این مقاله سعی داریم به معرفی و کاربرد انواع مقاطع فولادی و پروفیل بپردازیم ، تا پایان این مقاله با آهن ملت همراه باشید.

معرفی انواع پروفیل

انواع پروفیل براساس روش تولید به دو دسته نورد گرم ونورد سرد تولید میشوند. برای تولید به روش نورد گرم از شمش های فولادی استفاده میشود . ناودانی ، سپری ، میلگرد ، قوطی و لوله به این روش تولید میشوند. در روش نورد سرد ورق های فولادی برش داده میشوند و یا پرس شده تا محصول نهایی بدست آید . برخی نبشی ها و ناودانی ها مطابق با این روش تهیه و تولید میشوند.

 

به طور کلی این محصول به دو دسته باز و بسته تقسیم میشود. میلگرد، تیرآهن ، ناودانی ، نبشی ، تسمه و سپری جز پروفیل های باز محسوب میشود. پروفیل HSS ، برخی پروفیل های در و پنجره ، لوله و قوطی در دسته بندی پروفیل بسته قرار دارند. در ادامه این مطلب به معرفی انواع مقاطع فولادی میپردازیم.

انواع پروفیل

میلگرد

میلگرد نوعی پروفیل توپر و بلند میباشد که دارای چهار نوع A1 ، A2 ، A3 ، A4 است. هرکدام از این میلگردها کاربرد مجزای خود را دارند. برای مثال نوع A1 آجدار است و بقیه میلگردها بدون آج و صاف هستند.

میلگرد
میلگرد صاف

تیرآهن

تیرآهن نیز نوعی پروفیل فولادی طویل است که بسیار مستحکم و مقاوم میباشد. از این مقطع فولادی برای تیر و یا ستون استفاده میشود و استحکام بنا را تامین میکند. به طور کلی تیرآهن به سه دسته INP ، IPB و IPE تقسیم میشود. تیرآهن های IPE به تیرآهن هاش معروف هستند ولی تیرآهن های IPB و INP به تیرآهن های I معروفند.

تیرآهن

سپری

سپری ظاهری شبیه به حرف T دارد به همین دلیل به آنها مقاطع T نیز میگویند. از این محصول برای ساخت سقف های کاذب ، سقف های شیشه ای ، اتصال ستون و پل به یکدیگر و … استفاده میشود. سپری ها به دو روش نورد گرم و نورد سرد ساخته میشوند. برخی از آنها دارای اضلاع مساوی هستند برخی دیگر نیز اضلاع نامساوی دارند.

سپری

نبشی

یکی از انواع پروفیل نبشی است. مهمترین کاربرد نبشی اتصالات مقاطع فولادی به یکدیگر میباشد و بسیار پرکاربرد است. نبشی ها از دو سطح عمود برهم ساخته شده اند و به شکل L میباشند. این نوع محصول نیز به دو روش نورد گرم و نورد سرد تولید میشود. نبشی ها در دو نوع تولید میشوند ، نوع اول دو سطح عمود به هم مساوی هستند و در نوع دوم دو سطح عمود برهم نامساوی هستند.

نبشی

ناودانی

ناودانی ها به دو روش نورد گرم و نورد سرد تولید میشوند و به طور کلی به دو دسته تقسیم میشوند. دسته ای ناودانی ها تحت استاندارد UPE تولید میشوند و ظاهری شبیه به C دارند. دسته ی دیگری از این محصول به شکل U تولید میشوند و تحت استاندارد UPN تولید میشوند.

ناودانی

لوله

این نوع محصول فوق العاده مستحکم و مقاوم میباشد که در صنعت و یا ساختمان سازی از آن استفاده میشود . این لوله ها از آلیاژهایی به نام تیتانیوم ، تنگستن ، آلومینیوم و منگنز ساخته میشوند. لوله ها مقاطعی فولادی بدون درز و توخالی هستند. لوله ها را براساس مقاومت در برابر دما ، فشار و خوردگی تقسیم بندی میکنند.

لوله

قوطی

به مقاطع مستطیلی و یا مربع شکل که به صورت توخالی تولید میشوند قوطی گفته میشود. از این محصول برای صنایع خودروسازی ، ساختمان سازی و .. استفاده میشود. برای تولید این محصول نکاتی مانند طول و عرض و همچنین ضخامت حائز اهمیت میباشد.

قوطی

ورق فولادی

ورق های فولادی مواد اولیه برای تولید اکثر مقاطع فولادی هستند و همانطور که در بالا اشاره شد بیشتر مقاطع فولادی از همین ورق ها تولید میشوند. این ورق های دارای سطحی کاملا مسطح هستند و بسته به جنس و ضخامتشان به چند دسته تقسیم میشوند. از جمله ورق های فولادی میتوان از ورق روغنی (ورق سرد ) ، ورق سیاه ، ورق گالوانیزه ، ورق آج دار ، ورق رنگی ، ورق قلع اندود اشاره کرد.

ورق فولادی

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد به معرفی انواع پروفیل ها پرداخته شود و با توجه به این مقاطع فولادی انواع مختلفی دارند در نتیجه دارای تنواع بالایی هستند که هرکدام کاربرد خاص خود را دارند. برای اطلاع از قیمت انواع میلگرد ، قیمت تیرآهن ، قیمت پروفیل ، قیمت لوله ، قیمت نبشی ، قیمت ورق ، قیمت سپری ، قیمت ناودانی و دیگر آهن آلات میتوانید به سایت آهن ملت مراجعه نمایید و یا با کارشناسان فروش در تماس باشید. 

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *