ورق سیاه، خصوصیات، کاربرد و قیمت در یک نگاه

ورق سیاه، خصوصیات، کاربرد و قیمت در یک نگاه

ورق سیاه، خصوصیات، کاربرد و قیمت در یک نگاه

یکی از متداول‌ترین و رایج‌ترین محصولات فولادی، ورق سیاه است. ورق سیاه، از نظر نوع فولاد، ابعاد و ضخامت تنوع بسیار دارد. برای آشنایی بیشتر با این محصول، بهتر است ابتدا با تعریف دقیق آن آشنا شوید تا برای قیمت و خرید ورق سیاه، اطلاعات جامعی داشته باشید.

ورق سیاه چیست؟

به ورقی که طی فرایند نورد گرم از فولاد ساخته شود ورق سیاه یا ورق نورد گرم گفته می‌شود. این ورق، در دمای بالاتر از 930 درجه سانتی‌گراد برابر با 1700 درجه فارنهایت، تحت عملیات نورد فشاری، فرم‌پذیری مناسبی پیدا می‌کند. سطح بیرونی این محصول، به دلیل اکسیداسیون و زنگ‌زدگی، ظاهر براق خود را از دست می‌دهد و به حالت مات درمی‌آید. از این رو همگان این محصول را با

عنوان ورق سیاه می‌شناسند.

ورق سیاه، خصوصیات، کاربرد و قیمت در یک نگاه

کاربردهای محصول

فولاد مبارکه اصفهان، یکی از تولیدکنندگان مهم ورق سیاه در ایران است. از این ورق‌ در صنعت ساختمانی برای ساخت پروفیل، مقاطع فلزی، تسمه‌ها، گاردریل و تیرآهن استفاده می‌شود. به علاوه این ورق‌ها در صنعت کشتی‌سازی، تجهیزات صنعتی، تجهیزات ترافیکی و ساخت تانک کاربرد بسیار دارد. قابلیت گالوانیزه شدن ورق‌های سیاه، یک ویژگی ممتاز برای محصولات ثانویه حاصل از این ورق است.

اگر بخواهیم به کاربردهای ورق سیاه نگاهی گذرا داشته باشیم می‌توانیم لیست زیر را نام ببریم:

 • صنایع فولادی مانند انواع تیر ورق، نبشی، سپری، ناودانی و …
 • پروفیل‌های ساختمانی به صورت بسته یا باز شامل ستونی، قوطی، ، فرانسوی، چهارچوب و پروفیل Z
 • زهوارهای فولادی، ورق پانچ و تسمه
 • مخازن ذخیره‌سازی و تانک مشتقات نفتی
 • کشتی‌سازی، تجهیزات دریایی و صنایع سنگین
 • تجهیزات ترافیکی و گاردریل

ورق سیاه به دو شکل رول و شیت به بازار عرضه می شود.

ورق سیاه به دو شکل رول و شیت به بازار عرضه می شود.

 

ابعاد و اندازه

 

از نظر ابعاد و اندازه، ورق سیاه، با ضخامتی از یک میلی‌متر تا 10 سانتی‌متر ساخته می‌شود. ورق‌ها با افزایش ضخامت، شکل‌پذیری و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند. از نظر شکل ظاهری نیز، این محصول به دو صورت شیت یا رول به بازار عرضه می‌شود.

شیت‌ها با اندازه مشخص به سایزهای 2 x 1، 6 x 2، 2.5 x 1.5، 6 x 1.5، 12 x 2 سانتی‌متر در کارخانه برش می‌خورند. به علت سایز مشخص این ورق‌ها، به آن‌ها ورق‌های فابریک گفته می‌شود. ورق‌های رول شده نیز که به آن‌ها کویل یا کلاف نیز گفته می‌شود در طول نامحدود در عرض‌های 1000، 1250، 1500 و 2000 میلی متر با ضخامتی بین 1،5 تا 15 میلی‌متر ساخته می‌شوند.

خواص مکانیکی ورق سیاه به کمک فشار و ضربه‌های وارده به آن حین فرایند تولید، بهبود می‌یابد.

خواص مکانیکی ورق سیاه به کمک فشار و ضربه‌های وارده به آن حین فرایند تولید، بهبود می‌یابد.

استانداردهای جهانی

بر اساس استاندارد DIN 17100، آنالیز شیمیایی ورق‌های فولادی قابل انجام است. طبق این استاندارد، عیار و ماهیت ورق سیاه شناسایی شده و نام مناسبی برای آن در نظر گرفته می‌شود. اما پس از سال 1980، استاندارد BS EN 10025، جایگزین آنالیزهای شیمیایی ورق‌های ساختمانی شد. رایج‌ترین ورق‌های فولادی در کشور ایران، St52 و St37 است. عیار این دو ورق به ترتیب، برابر با 52 و 37 است.

ورق St37 که رتبه نخست فروش در ایران را دارد به عنوان فولاد نرم و کم کربن در صنعت ساختمان‌سازی به کار گرفته می‌شود. طبق استاندارد جهانی، نماد St به منظور معرفی فولاد ساختمانی و نماد قدرت است. عدد 37، میزان سختی یا تنش نهایی فولاد بر حسب کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع را نشان می‌دهد. اگر پس از عبارت St37، اعداد 1، 2 و 3 بیاید قدرت آلیاژ این محصول را نمایش می‌دهد. ورق St52 نیز با درصد کربن بالاتر، با عنوان ورق سیاه صنعتی در صنایع سنگین و ساخت ماشین‌آلات استفاده می شود.

پس از طی مراحل ساخت و تولید محصول، ورق‌های بسته‌بندی شده به مقصد انبار برای نگه‌داری یا بازار فروش حمل می‌شوند.

مراحل ساخت و تولید ورق سیاه

 • در مرحله اول، اسلب یا تختال‌های گداخته در دمایی بیش از 1100 درجه سانتی‌گراد، طبق آنالیز شیمیایی متناسب با محصول نهایی، به طرف خط تولید حرکت می‌کند. در این دمای بالا، با انجام عمل تبلور مجدد، فولاد فشرده می‌شود. سپس کریستال‌های فولاد، خرد و در هم قفل می‌شوند. ناخالصی‌های موجود با این عملیات به سطح می‌آیند تا نتیجه نهایی با خلوص بیشتر حاصل شود.
 • در مرحله دوم، لایه‌های اکسید سطح تختال، زدوده می‌شوند.
 • در این گام، نوبت به فشرده‌سازی اسلب به کمک دستگاه پرس برای رسیدن به ضخامت و عرض مشخص است.
 • سپس به وسیله غلتک‌های رفت و برگشتی، ضخامت ورق‌های سایزبندی شده، کنترل می‌شود و کاهش می‌یابد.
 • برای شکل گرفتن ورق به صورت رول، تختال‌های نازک گداخته به شکل یک کلاف پیچیده می‌شوند.
 • پس از آن به وسیله گیوتین، ابتدا و انتهای رول جدا می‌شود.
 • با باز شدن کلاف، اکسید‌زدایی ثانوی انجام می‌شود.
 • برای بهبود خواص مکانیکی ورق‌ها، نورد نهایی به وسیله غلتک‌های سنگین انجام می‌شود.
 • سپس محصول برای رول شدن به سمت دستگاه رول جمع کن می‌رود و دمای آن کاهش می‌یابد تا خنک شود.
 • در مراحل پایانی، فرایند بسته‌بندی و ثبت مشخصات ورق، مانند شماره ذوب، برند، نام کارخانه تولید کننده و …) انجام می‌شود.
 • در آخرین مرحله، پس از وزن‌کشی کلاف آماده، محصول به انبار یا خارج از کارخانه منتقل می‌شود.

پس از طی همه این مراحل، فولاد آماده شده مقاومت بالا و قابلیت جوشکاری مناسب پیدا می‌کند.

فرمول نهایی وزن ورق

علاوه بر دانستن مشخصات کامل محصول، هنگام خرید ورق سیاه، اطلاع از وزن دقیق آن نیز لازم است. برای محاسبه وزن دقیق ورق، دانستن طول، عرض و ضخامت محصول ضروری است. سپس به کمک فرمول زیر از وزن محصول مطلع خواهیم شد.

طول ورق (mm) * عرض ورق (mm) * ضخامت ورق (mm) * چگالی ورق (7.85) = وزن ورق سیاه

ضخامت ورق، یک عامل مهم و تعیین کننده قیمت ورق سیاه در بازار است.

قیمت ورق سیاه چگونه محاسبه میشود؟

همیشه ضخامت ورق سیاه نقش اساسی در تعیین قیمت آن داشته است. به جز ضخامت، عوامل دیگری مانند اندازه، ابعاد، کارخانه تولید کننده و رویکردهای اقتصادی داخلی و خارجی نیز بر قیمت ورق سیاه موثر هستند. تاثیر قیمت مواد اولیه مصرفی، هزینه های انرژی، سوخت و حمل ونقل نیز بر قیمت این محصول امری مسلم است. شما می‌توانید ورق سیاه را بر حسب واحد کیلوگرم مطابق با قیمت روز بازار خریداری کنید.

تولیدکنندگان این محصول کاربردی ساختمانی

در ایران مراکز مختلفی به ساخت ورق سیاه اقدام می کنند. از جمله این کارخانجات می‌توان فولاد مبارکه اصفهان، فولاد اکسین خوزستان، فولاد گیلان، مجتمع فولاد سبا و فولاد کاویان را نام برد. هر کدام از این کارخانه‌ها به تولید ورق فولادی با کیفیت و با دوام مشهور هستند.

farzad
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.