وضعیت بازار آهن در چند روز گذشته

وضعیت بازار آهن

بازار آهن آلات و فولاد در روزهای اولیه تابستان کار خود را با ثبات آغاز کرد طوریکه وضعیت بازار آهن در چند روز گذشته تغییرات چشمگیری نداشت . قیمت کیلویی آهن تقریبا بدون تغییر بود و حتی در برخی موارد نیز شاهد کاهش قیمت آهن آلات بودیم.

 

با توجه به اینکه وضعیت بازار آهن به بازار ارز و نوسانات دلار وابسته است لذا بازار ارز نیز در چند روز گذشته ثابت بود اما در روزهای ابتدایی فصل تابستان شاهد افزایش جزیی قیمت ارز و دلار بودیم طوری که در روز پنجشنبه اول تیرماه دلار وارد کانال 49 هزار تومان شد.

وضعیت بازار آهن

فروش تیرآهن بصورت شاخه ای نیز با قیمتی تقریبا ثابت و با کاهش جزیی همراه بود  بصورتی که حتی با کاهش قیمت 100 تومانی در بخش شاخه فروشی تیرآهن مواجه بود.

 

قیمت روز میلگرد روندی کاهشی و یا حتی ثابت داشت به این صورت که قیمت روز کیلویی میلگرد درب کارخانه با 100 الی 200 تومان کاهش همراه بود. پایین ترین سطح قیمت میلگرد در روزهای ابتدایی فصل تابستان بین 24500 تا 24900 نوسان داشت و خرید و فروش با این رنج قیمت انجام میشد.

 

قیمت انواع لوله مانند لوله مانیسمان ،لوله گازی و انواع لوله ها از قبیل لوله داربستی نیز کاهش 100 تا 200 تومانی داشتند. سایر مقاطع فولادی از قبیل ورق ، انواع پروفیل و .. نیز ثابت با کاهش نسبی همراه بود.

 

قیمت روز انواع آهن آلات از قبلی نبشی ، ناودانی و سپری نیز ثابت گزارش شد. قیمت پروفیل آهنی نیز مانند سایر مقاطع با ثبات نسبی همراه بود و البته در برخی موارد با کاهش 100 تا 300 تومانی نیز گزارش شد.

 

آنچه مشخص است مسائلی که بر کاهشی بودن بازار آ]ن آلات اثر گذاشته است فضای ایجاد شده ناشی از مذاکره سیاسی و ثبات نسبی قیمت ارز بوده است. چنانچه هیجان و فضای روانی منفی بر شرایط اقتصادی اعمال نشود پیش بینی میشود بازار آهن آلات همچنان در ثابت به سر ببرد.

اما با این وصف باز هم نمیتوان واکنش های احتمالی بازار را پیش بینی کرد و در مورد ثبات بازار نظر قطعی داد لذا با توجه به اینکه نرخ ارز در یکی دو روز اخیر با افزایش مواجه بود احتمال میرود بر بازار آهن نیز تاثیر داشته باشد.

 

گزارش هایی که از بورس به دست ما رسیده حاکی از آن است که امروز سوم تیر ماه حدود 252 هزار و 781 تن مقاطع فولادی در بورس کالا عرضه میشود. از مقاطعی که در بورس عرضه شده است میتوان به میلگرد آلیاژی و کلاف ، ورق سرد خودرو ، ورق گالوانیزه ، تیرآهن ، ورق سرد لوازم خانگی ، ناودانی و آهن اسفنجی اشاره کرد.

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *