کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان

آلومینیوم

می‌توان گفت فلز ها با توجه به ویژگی های فیزیکی و ظاهریشان دسته بندی و کاربرد هر یک با توجه به این ویژگی ها مشخص می شوند. برای مثال ورق آلومینیوم با توجه به ویژگی های خاص خود در صنایع مختلفی مورد ستفاده قرار می گیرد. یکی از این صنایع ، صنعت ساختمان است. در این مقاله می خواهیم کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان را مورد بررسی قرار دهیم. پس به شما پیشنهاد می کنیم که تا پایان این مطلب را مطالعه نمایید.

کاربرد کلی ورق آلومینیوم در صنایع مختلف

آلومینیوم به دلیل داشتن خواص متفاوت در صنایعی مانند هوافضا، خودروسازی، ساختمان، بسته بندی ، الکتریکی و دیگر موارد مورد استفاده قرار می گیرد و در گروه محصولات پرفروش آهن آلات قرار دارد.

کاربرد آلومینیوم در ساختمان سازی

کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی

آلومینیوم را می توان به عنوان یک فلز پرمصرف در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار داد. آلومینیوم در بخش های مختلف سازه مانند سقف داخلی و خارجی سازه، در و پنجره، ورق های پیش ساخته نما و ویترین ساختمان و فروشگاه ها، در ورودی سایه بان و تجهیزات آب بندی ساختمان کاربرد دارد. بنابراین قیمت آلومینیوم در تعیین هزینه کلی سازه بسیار موثر است. شما به راحتی می توانید با تماس با کارشناسان آهن ملت تماس نمایید و از آخرین قیمت ورق آلومینیوم مطلع گردید.

از سوی دیگر علاوه بر ساخت می توان برای بازسازی از ورق آلومینیوم استفاده نمود. در ساختمان های با طول عمر بالا مهندسان ناظر با استفاد از این محصول می توانند بازسازی را انجام دهند و نمای ساختمان را بهبود ببخشند. با این کار همچنین هزینه های بازسازی را بطور چشمگیری کاهش می دهند. آلومینیوم به دلیل خاصیت عایق بندی می تواند در کاهش مصرف انرژی نیز بسیار موثر واقع شود.

مزایای کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان

آلومینیوم دارای وزن بسیار کمتری نسبت به دیگر آهن آلات است و به تجهیزات سبک تری جهت نصب و اجرا احتیاج دارد. آلومینیوم به دلیل انعطاف پذیری بالا در تغییر شکل در ساخت در و پنجره به کارمی رود. همچنین این محصول دارای طئل عمر بالایی است و مانند دیگر محصولات آهن آلات نیازی به تجهیزات جهت نگداری و تعمیر ندارد. وزن کم این محصول نیز در کاهش بار و وزن کلی سازه موثر است و میزان مصالح مصرفی را کاهش می دهد.

درها با اتصال اتاق ها امکان حرکت آزادانه از یک اتاق به اتاق دیگر را فراهم می کنند. درب ها نیز یکی از مهم ترین اقلام امنیتی ساختمان هستند و از ورود افراد غریبه برای سرقت جلوگیری می کنند. پنجره ها اجازه می دهند دیوارها با فضای بیرون ارتباط برقرار کنند. درها و پنجره ها ضمن تامین نور، تهویه و صدای محیط از بیرون، امنیت و حریم خصوصی ساکنین را نیز تامین می کنند. اندازه درب ها در ساختمان های مختلف متفاوت است.

به عنوان مثال درب منازل مسکونی با درب ساختمان های صنعتی کاملا متفاوت است. در و پنجره در گذشته تنها به یک شکل وجود داشت، اما امروزه انواع مختلفی از در و پنجره با طرح ها و استحکام و شکل های خاص وجود دارد. تفاوت هایی وجود دارد که علاوه بر تامین هدف امنیت و برقراری ارتباط بین بخش های مختلف و نورپردازی می تواند جلوه های بصری را نیز به همراه داشته باشد و ساختمان را به یکی از ساختمان های لوکس مدرن تبدیل کند. همچنین درهای مختلفی وجود دارد که مهندسان و معماران در ساخت ساختمان ها از آنها استفاده می کنند.

از آلومینیوم به عنوان ترمال بریک یا سیستم در و پنجره گرما بند استفاده می شود.

در و پنجره های آلومینیومی به عنوان یکی از قدیمی ترین مصالح به کار می رود. باپیشرفت تکنولوژی در ورق آلومینیوم نیز تغییراتی از نظر ساختار و کیفیت به وجود آمد. یکی از این تغییرات امکان بهینه سازی دما است. به این کنولوژی ترمال بریک یا گرمابند می گویند.

مزایای کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان

در و پنجره های آلومینیومی به عنوان یکی از محصولات کاربردی در صنعت ساختمان سازی در نظر گرفته می شود. اما انتقال دما یکی از معایب آن است. این پنجره ها در هوای سرد را به دیواره داخلی منتقل می کنند. به این عامل فاکتور U گفته می شود. فاکتور U همان سرعت انتقال جریان حرارت غیر خورشیدی است. در سیستم ترمال بریک فاکتور U با یک واحد کاهش از 2 به 1 کاهش داده شده و گرما یا سرما را ار جداره بیرونی به داره داخلی انتقال نمی دهد.

سیستم ترمال بریک از چه اجزایی تشکیل شده است؟

در این مدل از در و پنجره های آلومینیومی نوارهای لاستیکی پلی آمید در بین دو جداره آلومینیومی قرار داده شده است. این نوار پلی آمیدی از انتقال دما بین دو جداره جلوگیری می کند. پلی آمید به کار برده شده در این سیستم دارای استحکام بالا، مقاوم در برابر آب، گرما و سرماست و ی همچنینی دارای ضریب انبساط حرارتی پایین می باشد. می توان گفت طول عمر این نوارها بسیار بالاست و هزینه نگهداری و تعمیر را به شدت کاهش می دهد.

این سیستم نیز می تواند علاوه بر عایق بندی حرارت، از عبور صدا به داخل ساختمان جلوگیری کند. ساختمان ها با تصرف های بیمارستانی، سالن فرودگاه، آموزشگاه ها و … از این سیستم در و پنجره استفاده می کنند. بر اساس استانداردهای این سیستم و استفاده از شیشه های دوجداره با ضخامت 4 میلیمتر و فاصله 12 میلیمتر فضای خالی فرکانس 1000 سیکل بر ثانیه تا 35 دسی بل کاهش می یابد. صدای تولید هواپیما در هنگام برخاستن 120 دسی بل است اما با استفاده از این پنجره ها تاد47 دسی بل در فضای داخل فرودگاه کاهش می یابد. این صدا را می توان کمی بلندتر از صدای زنگ موبایل در نظر گرفت.

نمای آلومینیوم ساختمان

 مزیت سوم این پنجره‌‌ها مقاوم سازی سازه در برابر عبور گردو غبار و آب است. پنجره های عایق در برابر آب گزینه بسیار مناسبی در مناطق بارانی می باشد. در پروفیل به کاربرده شده در درو پنجره ها منافذ و شیب هایی جهت تخلیه آب وجود دارد. بنابراین می توان تیجه گرفت هم ا نظر ظاهری و هم از کیفیتی این نوع از پروفیل آلومینیوم در در و پنجره این محصول را به گزینه ای ایده آل در صنعت ساختمان و دیگر صنایع تبدیل می کند.

قاب چوبی آلومینیومی و کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان

قاب های آلومینیومی سبک وزن بیشتر از قاب های چوبی عمر می کنند و عیوب کمتری دارند. فریم‌های آلومینومی معمولاً قیمت بیشتری نسبت به قاب های چوبی دارند (بسته به شرایط جغرافیایی)، اما دارای نازک کاری یکنواخت و قابل پیش بینی هستند که موجب می شود دیوار ها بسیار محکم تر و مقاوم تر نسبت به دیوارهای معمولی گردند.

سقف‌های کاذب آلومینیومی

سقف های کاذب به عنوان محصولی منحصر به فرد در صنعت ساختمان در نظر گرفته می شوند. سقف های کاذب با ایجاد نمایی بسیار زیبا در فروشگاه ها، هتل ها، بیمارستانها به کار می رود. مقاومت بالا در برابر خوردگی و نصب آسان باعث شده است این محصول مورد توجه واقع شود.

مزایای سقف کاذب آلومینیوم

سقف های کاذب به دلیل وجود پشم سنگ به عایق خوب برای سازه ا تبدیل شود. ویژگی سقف کاب را می توان در موراد زیر خلاصه نمود.

 • امکان نصب در ابعاد بزرگ و بسیار بزرگ
 • ایجاد ظاهری زیباو دکوراتیو
 • اکوستیک
 • عدم اشتعال پیری
 • نصب آسان و سریع
 • اماکن آماده سازی تجهیزات
 • تنوع در طرح و رنگ
 • امکان نصب بر روی دیوار
 • امکان نصب چراغ بر روی آن
 • قابل شستشو

چه مکان هایی میتوانند سقف کاذب را نصب کنند؟

 • هتل ها
 • مراکز درمانی و بیمارستان ها
 • استخرها
 • استادیوم ها و سالن های ورزشی
 • مکانهای تفریحی
 • ساختمان های تفریحی و گردشی

نمای آلومینیومی

نمای ساختمان در زیبایی ساختمان نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. شرکت های مختلفی این نماهای آلومینیومی را تولید و به بازار عرضه  می کنند. از این رو انتخاب در بین مشتریان کار آسانی نیست. اما با دانستن برخی از نکات در زمان خرید نماهای آلومینیومی می توان محصولی بسیار مناسب را خریداری نمود.

کاربرد ورق آلومینیوم

ویژگی های نماهای آلومینیومی

 • تنوع در رنگ و مدل
 • زیبایی
 • طراحی های متنوع
 • نصب آسان

ویژگی های مذکور باعث افزایش کیفیت و نمای سازه میگردد. از سوی دیگر اتصالات محکم این نما در صورت بروز حوادث طبیعی مانند زلزله و … ایمنی ساختمان را افزایش می دهد.

دیگر ویژگی های نمای ساختمان :

 • مقاوم در برابر خوردگی
 • وزن پایین
 • سازگار با آب و هوای مختلف
 • رنگ پذیری

لازم به ذکر است در مناطقی که میزان بارش برف و باران بیشتر است، بسیار مهم است که نما در برابر آب مقاوم باشد. بنابراین استکام و مقاومت بالای این سازه در برابر آب و بارش باران باعث شده است که به گزینه مناسبی در این مناطق تبدیل شود. رنگ پذیری با تنوع در نوع ساخت نمای آلومینیومی ممکن می شود. کاربرد آلومینیوم را می وان در بخش های مختلف سازه مانند سیستم تهویه و حرارتی، دستگیره ، یراق ، شئفاژ های آلومینیومی، پله، نرده، مبل و صندلی و … مشاهده نمود.

آلیاژ های آلومینیوم کاربردی در صنعت ساختمان

آلیاژ های مختلفی در صنعت ساختمان کاربردی هستند و در طیف گسترده ای توسط مهندسین و ساختمان سازان مورد استفاده قرار می گیرند.

آلیاژهای آلومینیوم مصرفی در صنعت ساختمان

آلیاژهای کارپذیر و همچنین ریختگی از آلیاژ های پراستفاده در صنعت ساختمان می باشد. به طور کلی می توان گفت آلیاژهای آلومینیوم از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند و دارای منیزیم، سیلیکون یا ترکیبی از هر دو می باشند.

کلام آخر

به طور کلی نمیتوان از تاثیر و کاربرد ورق آلومینیوم در صنعت ساختمان غافل شد. پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا بسیاری از ساختمان سازان و مهندسان به دلیل مزایای بسیار زیاد این محصول همواره از ورق آلومینیوم برای بهبود نما و افزاش کیفیت سازه استفاده کنند. لازم به ذکر است که این محصول در مجموعه آهن ملت موجود است و شما به راحتی می توانید با تماس با کارشناسان جهت خرید ورق الومینیوم تماس حاصل نمایید.

محصولات موجود در آهن ملت

برای اطلاع از قیمت انواع میلگرد ، قیمت تیرآهن ، قیمت پروفیل ، قیمت لوله ، قیمت نبشی ، قیمت ورق ، قیمت سپری ، قیمت ناودانی و دیگر آهن آلات میتوانید به سایت آهن ملت مراجعه نمایید و یا با کارشناسان فروش در تماس باشید.

مشاهده منابع خارجی کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی 

admin
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *