کاربرد انواع میلگرد در ساختمان و صنعت

کاربرد میلگرد

کاربرد انواع میلگرد در ساختمان و صنعت

میلگرد یکی از پروفیل های بسیار پرکاربرد در صنایع و همچنین صنعت ساختمان سازی میباشد. این پروفیل در انواع شکل ظاهری و استانداردهای مختلفی ساخته میشود.در ایران میلگردها براساس استاندارد روسی ساخته میشوند که به چهار دسته A1 ، A2 ،  A3 و A4 تقسیم بندی میشوند. در این مقاله قصد داریم به کابرد انواع میلگرد بپردازیم . پس با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا با کاربرد انواع میلگرد آشنا شوید.

کاربرد میلگرد

از میلگرد به منظور افزایش مقاومت بتن استفاده میگردد. با تغییرات دما بتن نیز دچار ترک خوردگی میگردد و از مقاومت کافی برخوردار نمیباشد به همین منظور به پروفیلی نیاز است تا باعث افزایش مقاومت کششی در بتن گردد .به همین منظور برای افزایش استحکام بتن از میلگرد استفاده میشود تا این ترک خوردگی ها را به پایینترین سطح برساند. نوعی از میلگرد که به آن میلگرد حرارتی میگویند مانع از ریزش ساختمان در هنگام آتش سوزی میشود. آج های موجود در سطح این پروفیل باعث چسبندگی آن به بتن میگردند.

کاربرد میلگرد

در سطح دنیا میلگردها با استانداردهای مختلفی تولید میشوند که از جمله آنها میتوان به استاندارد اروپایی ، آمریکایی ، روسی و چینی اشاره کرد. هرکشوری تحت یکی از همین استانداردها اقدام به تولید میلگرد مینماید.اما در کشور ما شرکت ذوب آهن میلگردها را تحت استانداردهای روسی تهیه و تولید میکند. میلگردهای تولید شده تحت استاندارد روسی شامل چهار دسته A1 ، A2 ،  A3 و A4  میشوند. که در ادامه به معرفی مشخصات آنها میپردازیم.

کاربرد میلگرد

انواع میلگرد

میلگرد بدون آج  A1 (S240)

میلگرد با یک ردیف آج A2 (S340)

میلگرد با دو ردیف آج در جهت مخالف یکدیگر A3 (S400)

میلگرد آج دار پیچیده A4 (S500)

این چهار مدل از نظر ظاهری کاملا متفاوت میباشند و کاربرد هریک از این میلگردها نیز متفاوت است و از هرکدام در بخش های مختلفی استفاده میشود.

کاربرد میلگرد

کاربرد میلگرد A1

از این میلگرد برای اتصالات استفاده میشود ، به دلیل نداشتن آج نمیتواند مقاومت خوبی برای بتن ایجاد کند و حالت چسبندگی به بتن را دارا نمیباشدو همچنین به راحتی خم و برش داده میشود. به همین دلیل از این نوع محصول برای استحکام و افزایش مقاومت بتن استفاده نمیگردد و از آن برای اتصالات ساختمانی و یا صنعتی مانند خودروسازی استفاده میگردد. نوع A1 معمولا با قطر بین 6 تا 50 میلیمتر در بازار عرضه میگردد.

کاربرد میلگرد A2

نوع A2 دارای مقاومت بیشتری نسبت به نوع A1 میباشد و مستحکم تر است . به دلیل وجود کربن بیشتر دارای استحکام بیشتری میباشد. میلگردهای آجدار نیز با قطری بین 6 تا 50 میلیمتر تولید میشوند .

کاربرد میلگرد A3

این نوع میلگرد دارای مقاومت بیشتری نسبت به دو نوع قبلی میباشد و به دلیل دارا بودن دو ردیف آج در جهت مخالف یکدیگر از آن برای افزایش مقاومت و استحکام بتن استفاده میشود.

کاربرد میلگرد A4

نوع A4 دارای بالاترین و بیشتری سختی و استحکام میباشد و از سه نوع قبلی بسیار مقاوم تر است . این نوع میلگرد به دلیل سختی بالایی که دارد مقاومت بتن را نیز بسیار بالا میبرد و از ترک خوردگی بتن جلوگیری مینماید.

کاربرد میلگرد

دسته بندی میلگرد براساس جنس

میلگرد گالوانیزه

میلگرد کربن دار

میلگرد اروپایی

میلگرد اپوکسی پوشش دار

میلگرد ضدزنگ

میلگرد فایبرگلاس پلیمر

میلگردهای گالوانیزه و ضدزنگ دارای مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارند به همین دلیل دارای قیمت بالاتری نیز میباشند. برای نمایش کارخانه تولید کننده این محصول از نمادهای اختصاری استفاده میشود که این نماد از تعدادی حرف و عدد تشکیل شده است. انتخاب بهترین و مناسب ترین نوع میلگرد یکی از مسائل بسیار مهم برای مهندسین پروژه میباشد.

برای اطلاع از قیمت انواع میلگرد ، قیمت تیرآهن ، قیمت پروفیل ، قیمت لوله ، قیمت نبشی ، قیمت ورق ، قیمت سپری ، قیمت ناودانی و دیگر آهن آلات میتوانید به سایت آهن ملت مراجعه نمایید و یا با کارشناسان فروش در تماس باشید.

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *