سبد خرید

اخبار روز

اخبار

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران روز یکشنبه در مصاحبه‌ای گفت هدف آمریکا از حضور در نشست وین اتریش این است که آمریکا چه گام‌هایی می‌تواند برای بازگشت به پایبندی به توافق هسته‌ای اتخاذ کند و همچنین ایران چه گام‌هایی باید برای بازگشت به پایبندی به برجام بردارد. برای سال‌هاست که آمریکا چنین تعامل غیرمستقیمی با ایران داشته است.

وی که با شبکه خبری پی‌بی‌اس مصاحبه می‌کرد در ادامه این مصاحبه به سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران پرداخت و گفت که در نتیجه این سیاست،‌ برنامه هسته‌ای ایران توسعه بیشتر یافت و رفتار ایران در منطقه نیز تهاجمی‌تر شد. بنابراین هدف این است که نقشه راهی برای بازگشت به پایبندی به برجام از سوی دو طرف را مشخص کنیم.

نماینده آمریکا در امور ایران نشست وین را نخستین گام توصیف کرد و گفت که مسیر سختی در پیش است.

رابرت مالی گفت: «از طریق شرکای اروپایی به دنبال مشخص کردن گام‌هایی هستیم که برای بازگشت ایران و آمریکا به برجام مشخص شود. دولت بایدن گفته است که آماده بازگشت دوجانبه به برجام است».

رابرت مالی گفت که ایران در حال حاضر ۱۰ برابر اورانیوم غنی سازی شده در مقایسه با سال ۲۰۱۷ و زمانی که در برجام بوده،‌ دارد و واشنگتن می‌داند که برای بازگشت به برجام باید تحریم‌هایی که اعمال شده را لغو کند.

خبرنگار پی‌بی‌اس از رابرت مالی پرسید که دولت بایدن با بیش از ۵۰۰ تحریمی که در دوران ترامپ علیه ایران اعمال شده چه خواهد کرد،‌ که وی پاسخ داد: «ایران باید از مزایای توافق هسته‌ای بهره‌مند شود در صورتی که تهران تمامی گام‌هایی که برخلاف برجام بوده را بازگرداند، دولت بایدن باید تمامی این تحریم‌ها را که بر خلاف توافق هستند، لغو کند».

وی بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ توسط ایران و آمریکا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران را ممکن دانست اما گفت که برای واشنگتن بازگشت صحیح به این توافق مهم است.

روز گذشته شبکه خبری سی‌ان‌ان امروز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی خبر داد که راب مالی» هدایت تیم آمریکا در نشست کمیسیون مشترک برجام که قرار است روز سه‌شنبه در وین اتریش برگزار شود را بر عهده خواهد داشت. (جزئیات بیشتر)

نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) روز جمعه ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ برابر با ۲ آوریل ۲۰۲۱ به صورت مجازی و به ریاست «انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی از طرف «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزرای امور خارجه برگزار شد.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران بعد از پایان نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام در گزارشی توییتری درباره این نشست نوشت: «در نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام، ایران، اتحادیه اروپا، سه کشور اروپایی به اضافه ۲ کشور (چین و روسیه) موافقت کردند که مذاکرات حضوری را سه شنبه هفته آینده در وین از سر بگیرند. هدف: سریعاً نهایی‌کردن رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای، از طریق طراحی مسیر رفع تمام تحریم‌ها و پس از آن توقف تدابیر جبرانی از سوی ایران».

کابینه هیچ رئیس دولتی به اندازه احمدی‌نژاد، وزرای آماده به یراق برای ورود به انتخابات ۱۴۰۰ ندارد. چه آنها که رسما و اسما یا تلویحا اعلام کرده‌اند، چه آنها که گمانه‌زنی‌ها درباره‌شان مدت‌هاست وجود دارد.

 

به گزارش روزنامه شرق، محمد عباسی، عضو کابینه دولت‌های نهم و دهم، سال گذشته در پاسخ به سؤال دانشجویی درباره احتمال کاندیداتوری او در انتخابات ۱۴۰۰، گفته است: امثال بنده متعلق به ملت و نظام اسلامی‌مان هستیم. پس در حد توان و شرایط نباید از انجام هر خدمتی دریغ کنیم. بعد هم گفت در این چند سال فرصتی بود که حسب تجارب پیش‌آمده در دولت، مجلس و نهادهای علمی و انقلابی، با همراهی جمعی از نخبگان و دلسوزان برنامه‌های درخور‌ توجهی برای ایفای نقش دولتی مقتدر و کارآمد مهیا کنیم؛ اما برای کاندیدا‌شدن به نظر می‌رسد با این تعداد افرادی که به‌عنوان داوطلب ذکر می‌شود، فعلا نیاز و ضرورتی برای کاندیداتوری نمی‌بینیم. مگر اینکه شرایط به گونه‌‌ای رقم بخورد که اقتضای حضور باشد؛ اما وزیر ورزش و جوانان احمدی‌نژاد چند روز پیش گویا به این نتیجه رسید که شرایط آن‌گونه که اقتضای حضورش شود، آماده شده؛ پس رسما اعلام نامزدی کرد.

در تازه‌ترین مورد محمد ناظمی‌اردکانی، وزیر تعاون محمود احمدی‌نژاد، از سوی تشکل اصولگرای جامعه اسلامی مدیران به‌عنوان نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری در سال ۱۴۰۰ معرفی شده است. ناظمی‌اردکانی متولد اردکان یزد و دارای دکترای مدیریت، گرایش سیستم‌ها است و ۶۶ سال دارد. او در سال‌های ۸۴ و ۸۵ به‌عنوان وزیر تعاون دولت نهم مشغول به کار بود و که از سوی احمدی‌نژاد برکنار شد. همچنین در سابقه خود استانداری قم و ریاست سازمان ثبت احوال کشور را دارد. اعلام نامزدی دبیر کل جامعه اسلامی مدیران در حالی‌ است که وب‌سایت او مدت‌هاست به‌روز نشده و جزء چهره‌های اصولگرای کمتر خبرساز در جریانات اصولگرایی است. رستم قاسمی، وزیر احمدی‌نژاد که مدتی وزارت نفت را اداره می‌کرد هم غیر‌رسمی اعلام نامزدی کرده. او می‌گوید برنامه‌ای دارد که مبتنی بر برنامه عملیاتی است که می‌تواند بدون شعار برای مردم این باور را ایجاد کند که در این برنامه‌ها واقعیت‌هایی وجود دارد. او را می‌توان در فهرست نامزدهای نظامی انتخابات هم جای داد؛ اگرچه او خودش را نظامی نمی‌داند و از سویی دیگر از ورود چهره‌هایی با سابقه نظامی به انتخابات هم دفاع می‌کند. او درباره جزئیات برنامه انتخاباتی خود گفته که در روز مشخصش خواهد گفت و شعار و الگوهایش هم ویژه است و گفته بعد از اعلام کاندیداتوری اطلاع‌رسانی خواهم کرد. او گفته من عضو سپاه هستم و همواره هم این را گفته‌ام؛ اما امروز شرایط کشور شرایط خوبی نیست. ما در ایستگاه خوبی در حوزه اقتصادی قرار نداریم و من آدمی هستم که تقریبا بعد از جنگ عمرم را در کار اقتصادی کشور گذرانده‌ام. می‌خواهم قدمی در این راستا بردارم؛ بنابراین این را می‌توانم بگویم که با این نگاه مردم طبیعتا نگرانی‌ ندارند. پیش ‌از ‌این نیز خبرهای غیررسمی حاکی از آن بود که فعالیت انتخاباتی‌اش را آغاز کرده و گفته می‌شود که اتاق فکر انتخاباتی او با همراهی جمعی از اعضای هیئت دولت محمود احمدی‌نژاد و نزدیکان به جبهه پایداری تشکیل شده است. اگرچه نامزدهای اصلی جبهه پایداری در‌حال‌حاضر دبیر کل این حزب یعنی صادق محصولی و سعید جلیلی هستند.

حاجی‌بابایی، نماینده همدان و وزیر آموزش و پرورش دولت احمدی‌نژاد هم از کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ خبر داده است. او گفته است: «من یک طرف قضیه‌ هستم، یک طرف دیگر مردم هستند. ۵۰ درصد ما راضی هستیم، ۵۰ درصد هم مردم باید بخواهند. همه ما، چه نمایندگان و وزرا، کاندیدای ریاست‌جمهوری هستیم. اگر چند وقت مانده به ریاست‌جمهوری به نماز جمعه رفتیم و هفت، هشت نفر با ما دیده‌بوسی کنند، تکلیف روشن می‌شود». حمیدرضا حاجی‌بابایی شش دوره نماینده مجلس بوده است. او در کابینه دوم محمود احمدی‌نژاد وزیر آموزش و پرورش بود.

صادق محصولی، وزیر کشور احمدی‌نژاد در سال ۸۸ و بعد هم وزیر رفاه و تأمین اجتماعی یکی از گزینه‌های انتخاباتی ۱۴۰۰ است. او به‌طور ویژه نامزد جبهه پایداری است و تا جایی که مشخص است، قصد ائتلاف با اصولگرایان را ندارد. او به‌تازگی حملات تندی به تشکیلات ائتلافی اصولگرایان کرده و آنها را پدرخوانده و پدرسالار خوانده است. محصولی رئیس ستاد انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد در نهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری بود.

علی نیکزاد، وزیر راه  احمدی‌نژاد هم گرچه شخصا و رسما خودش هنوز اعلام نامزدی نکرده؛ با‌این‌حال نامش در رسانه‌ها در فهرست نامزدهای انتخاباتی اصولگرایان به‌عنوان گمانه‌زنی همواره آورده می‌شود.

وزیر اطلاعات احمدی‌نژاد هم نامزد شد

حجت‌الاسلام حیدر مصلحی، وزیر سابق اطلاعات در زمان احمدی‌نژاد هم از حوزه انتخابیه تهران کاندیدای انتخابات مجلس خبرگان شده است. حیدر مصلحی جانشین دفتر عقیدتی-سیاسی فرماندهی کل قواست. حیدر مصلحی در سال ۱۳۸۸ و از سوی محمود احمدی‌نژاد به‌عنوان وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت اطلاعات به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و در روز ۱۲ شهریور همان سال با کسب ۱۹۴رأی موافق راهی وزارت اطلاعات شد. مصلحی در فروردین ۹۰ استعفا داد. محمود احمدی‌نژاد با قبول استعفای وزیر اطلاعات، در حکمی او را به‌عنوان «مشاور رئیس‌جمهور در امور اطلاعاتی» منصوب کرد. پس از آنکه سایت‌های متعلق به دولت، از پذیرش استعفای حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات از سوی احمدی‌نژاد خبر دادند، او به دلیل مخالفت مقام معظم رهبری با کناره‌گیری‌اش در وزارت اطلاعات ماندنی شد و همچنان در سمت وزارت اطلاعات به کار خود ادامه داد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با تاکید بر اثر واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ در جهان تصریح کرد: قیمت مواد اولیه و به تبع آن، فولاد در بازارهای جهانی رو به افزایش خواهد بود.

به گزارش مدیران آهن؛ سال ۱۳۹۹ سالی پرفراز و نشیب برای بازار فولاد کشور بود، چرا که محصولات فولادی دستخوش نوسانات قیمتی شدید شدند و همین موضوع باعث شد تا صنایع وابسته به قیمت آهن آلات نظیر مسکن، خودرو و لوازم خانگی به شدت تحت تاثیر قرار بگیرند. در این میان رشد شدید قیمت ارز و تغییرات چند باره دستورالعمل های دولتی مربوط به بازار فولاد در سال گذشته نیز بر رکود و گرانی حاکم بر این بازار تاثیر بسیار گذاشت.

در ماه های پایانی سال ۹۹، علاوه بر گرانی محصولات فولادی، انتظارات کاهشی شکل گرفته در بازار ارز پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و رکود بازار مسکن و حوزه ساخت و ساز نیز به خواب زمستانی بازار فولاد دامن زد و باعث شد در اغلب روزهای چهار ماه ابتدایی سال قبل از محصولات نهایی زنجیره فولاد بخصوص در حوزه مقاطع طویل مشتری زیاد نداشته باشند و گاهش اوقات حتی تخفیف های آهن فروشان نیز نمیتوانست جنس نگه داشته در انبارشان را آب کند.

بهادر احرامیان دبیر رسته نورد انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در گفتگو با خبرنگاران در رابطه با وضعیت فولاد کشور گفت: طبق آمار مصرف ظاهری فولاد بخصوص در بخش مقاطع طویل در سال ۹۹ همانند سال گذشته در حال افزایش است که البته این افزایش برای ما که فعالان این صنعت هم هستیم جای سوال دارد چرا که جواز های صادر شده، متراژ بناها و بسیاری از فاکتورهای دیگر در حال کاهش است.

وی در ادامه افزود: در هر صورت با هر سناریویی که از نظر سیاسی و اقتصادی برای سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است، به نظر نمی رسد مصرف فولاد بالاتر از سال ۹۹ باشد و احتمالا در همین حدود باقی خواهد ماند.

دبیر رسته نورد انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به اینکه قیمت محصولات فولادی در سال ۱۴۰۰ افزایشی پیش بینی می شود، گفت: روند افزایشی فولاد یک رشد سریع بوده که در مدت زمان کوتاهی اتفاق افتاده است و با توجه به دورنمایی واکسیناسیون علیه ویروس کرونا و جبران فعالیت های اقتصادی تعلیق شده در یکسال اخیر پیش بینی می شود که فشار بر بازار مواد اولیه وارد شده به تبع قیمت ها را افزایش خواهد داد.

احرامیان افزود نمونه اینگونه افزایش قیمت را در بازارهای نفت، مس و دیگر کامودیتی ها دیده ایم و این روند ادامه دار خواهند بود، اما برای سال ۲۰۲۲ پیش بینی میشود قیمت ها با همان سرعتی که رو به بالا در حال حرکت بودند، روند معکوسی خواهند داشت.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با تاکید بر اثر واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ در جهان تصریح کرد: قیمت مواد اولیه و به تبع آن، فولاد در بازارهای جهانی رو به افزایش خواهد بود.

به گزارش مدیران آهن؛ سال ۱۳۹۹ سالی پرفراز و نشیب برای بازار فولاد کشور بود، چرا که محصولات فولادی دستخوش نوسانات قیمتی شدید شدند و همین موضوع باعث شد تا صنایع وابسته به قیمت آهن آلات نظیر مسکن، خودرو و لوازم خانگی به شدت تحت تاثیر قرار بگیرند. در این میان رشد شدید قیمت ارز و تغییرات چند باره دستورالعمل های دولتی مربوط به بازار فولاد در سال گذشته نیز بر رکود و گرانی حاکم بر این بازار تاثیر بسیار گذاشت.

در ماه های پایانی سال ۹۹، علاوه بر گرانی محصولات فولادی، انتظارات کاهشی شکل گرفته در بازار ارز پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و رکود بازار مسکن و حوزه ساخت و ساز نیز به خواب زمستانی بازار فولاد دامن زد و باعث شد در اغلب روزهای چهار ماه ابتدایی سال قبل از محصولات نهایی زنجیره فولاد بخصوص در حوزه مقاطع طویل مشتری زیاد نداشته باشند و گاهش اوقات حتی تخفیف های آهن فروشان نیز نمیتوانست جنس نگه داشته در انبارشان را آب کند.

بهادر احرامیان دبیر رسته نورد انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در گفتگو با خبرنگاران در رابطه با وضعیت فولاد کشور گفت: طبق آمار مصرف ظاهری فولاد بخصوص در بخش مقاطع طویل در سال ۹۹ همانند سال گذشته در حال افزایش است که البته این افزایش برای ما که فعالان این صنعت هم هستیم جای سوال دارد چرا که جواز های صادر شده، متراژ بناها و بسیاری از فاکتورهای دیگر در حال کاهش است.

وی در ادامه افزود: در هر صورت با هر سناریویی که از نظر سیاسی و اقتصادی برای سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است، به نظر نمی رسد مصرف فولاد بالاتر از سال ۹۹ باشد و احتمالا در همین حدود باقی خواهد ماند.

دبیر رسته نورد انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به اینکه قیمت محصولات فولادی در سال ۱۴۰۰ افزایشی پیش بینی می شود، گفت: روند افزایشی فولاد یک رشد سریع بوده که در مدت زمان کوتاهی اتفاق افتاده است و با توجه به دورنمایی واکسیناسیون علیه ویروس کرونا و جبران فعالیت های اقتصادی تعلیق شده در یکسال اخیر پیش بینی می شود که فشار بر بازار مواد اولیه وارد شده به تبع قیمت ها را افزایش خواهد داد.

احرامیان افزود نمونه اینگونه افزایش قیمت را در بازارهای نفت، مس و دیگر کامودیتی ها دیده ایم و این روند ادامه دار خواهند بود، اما برای سال ۲۰۲۲ پیش بینی میشود قیمت ها با همان سرعتی که رو به بالا در حال حرکت بودند، روند معکوسی خواهند داشت.

به گزارش گروه بین المللی روزنامه آمریکایی، حاضران در نشست روز سه شنبه در وین به دنبال رسیدن به یک توافق با ایران و یک توافق جداگانه با آمریکا هستند و در تلاش اند دو توافق جداگانه را در خصوص برجام عملی کنند.

روزنامه وال استریت ژورنال نشستی که قرار است روز سه شنبه در وین برگزار شود را «گسترده‌ترین» تلاش برای احیای برجام از زمان روی کار آمدن جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا توصیف  کرده است.

مقام های ارشد طرف های توافق هسته ای (شامل ایران، فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه، چین و اتحادیه اروپا) به همراه مقام های ارشد آمریکا قرار است در روز سه شنبه برای بحث برجام این نشست را در پایتخت اتریش برگزار کنند.

ایران هرگونه گفت و گوی مستقیم با آمریکا در خصوص مسائل هسته ای را منتفی دانسته. با این وجود نمایندگان هردو کشور در این جلسه حضور خواهند داشت.

وین به دنبال تدوین یک توافق با آمریکا و توافق دیگر با ایران در خصوص گام های لازم برای بازگشت به برجام و همچنین زمان‌بندی آن است. دولت بایدن تیمی از کارشناسان خود را به وین می فرستد، اگرچه وزارت خارجه آمریکا هنوز مشخص نکرده آیا «راب مالی»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران هم از حاضران در این نشست خواهد بود یا خیر.

رابرت مالی عصر جمعه در توییتر نوشت: «این نخستین گام است. رایزنی هایی سخت، اما در مسیرصحیح در پیش است.»

برخی مقام ها مدعی شده اند واشنگتن و تهران در هفته های گذشته از طریق میانجی های اروپایی پیشنهادهایی درباره گام های اولیه ای که هر طرف می تواند بردارد، رد و بدل کرده اند.

اما منابع مورد استناد وال استریت ژورنال مدعی شده اند تلاش های فوق‌الذکر به دلیل بی اعتمادی موجود میان ایران و آمریکا، دشواری مذاکره بر سر مسائل فنی از طریق واسطه های ثالث و پاره ای اختلافات دیگر در طرف ایرانی به درب بسته خورده اند.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفته توافق بر سر یک چهارچوب زمانی جهت بازگشت ایران و آمریکا به برجام ممکن است چند هفته به طول بینجامد. او ابزار امیدواری کرده بتوان مباحثات را تا اواخر ماه مه میلادی به سرانجام رساند.

جو بایدن اظهار کرده آمریکا را به توافق هسته ای برجام که دونالد ترامپ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ از آن خارج شد بازگرداند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران بیان کرد، شرط بازگشت به آمریکا به برجام را رفع بی قید و شرط تمامی تحریم های اعمال شده (imposed)، باز اعمال شده (reimposed) یا دوباره برچسب گذاری شده (relabaled) اعلام کرده بود.

بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد خام ایران در ماه فوریه ۲۰۲۱ به ۲٫۳ میلیون تن رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱٫۵ درصد رشد کرد.

تولید جهانی فولاد خام برای ۶۴ کشور گزارش شده و به انجمن جهانی فولاد ۱۵۰٫۲ میلیون تن در فوریه ۲۰۲۱ بود که نسبت به فوریه ۲۰۲۰ رشد ۴٫۱ درصدی را نشان می دهد. در قیاس با فوریه ۲۰۲۰ اکثر مناطق کاهش تولید فولاد خام را گزارش دادند که پیشگام این روند نزولی، آمریکای شمالی (۸٫۹ درصد کاهش)، اتحادیه اروپا (۷٫۱ درصد کاهش) و آفریقا (۶٫۴ درصد کاهش) بوده است.

بزرگترین سازنده فولاد جهان، چین – در فوریه ۲۰۲۱ حدود ۸۳ میلیون تن تولید کرد که نسبت به فوریه سال قبل ۱۰٫۹ درصد رشد داشت. کل تولید فولاد خام در کره جنوبی با رشد ۱٫۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حدود ۵٫۵ میلیون تن در فوریه بود. میزان تولید در هند ۱٫۹ میلیون تن بود که ۳٫۱ درصد کاهش داشت، در حالی که تولید ژاپن با ۵٫۶ درصد کاهش به ۷٫۵ میلیون تن رسید.

در فوریه ۲۰۲۱ تولید فولاد خام برای ۲۷ کشور اتحادیه اروپا ۱۱٫۹ میلیون تن بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷٫۱ درصد کاهش داشت. ایالات متحده همچنان بیشترین کاهش تولید فولاد خام را در میان ۱۰ کشور برتر تولید کننده فولاد گزارش کرد و در ماه فوریه تولید فولاد آمریکا با ۱۰٫۹ درصد کاهش نسبت به سال گذشته به ۶٫۳ میلیون تن رسید.

در کشورهای مشترک المنافع (cis)، کل تولید فولاد خام در فوریه ۲۰۲۱ به ۸ میلیون تن رسید که نسبت به سال گذشته ۱٫۵ درصد کاهش داشت. در همین راستا روسیه ۵٫۷ میلیون تن فولاد تولید کرد که ۱٫۳ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل سقوط کرد.

تولید فولاد خام ترکیه در ماه فوریه ۳ میلیون تن بود که سالانه ۳٫۴ درصد افزایش داشت. برزیل ۲٫۸ میلیون تن در فوریه ۲۰۲۱ تولید کرد که نسبت به سال گذشته ۳٫۸ درصد رشد داشت، در حالی که ایران ۲٫۳ میلیون تن فوریه فولاد تولید کرد که نسبت به سال قبل ۱۱٫۵ درص افزایش داشته است و بدین ترتیب بیشتر میزان افزایش را در بین ۱۰ تولیدکننده فولاد برتر جهان نصیب ایران شد.

کشور های تولید کننده فولاد تولید در فوریه ۲۰۲۱ میلیون تن درصد تغییر نسبت به فوریه ۲۰۲۰ تولید در ۲ ماه نخست ۲۰۲۱ سد تغییر نسبت به ۲ ماه نخست ۲۰۲۰
چین ۸۳ ۱۰٫۹ ۱۷۵ ۱۲٫۹
هند ۹٫۱ -۳٫۱ ۱۹٫۴ ۳٫۴
ژاپن ۷٫۵ -۵٫۶ ۱۵٫۴ -۴٫۷
آمریکا ۶٫۳ -۱۰٫۹ ۱۳٫۳ -۹٫۹
روسیه ۵٫۷ -۱٫۳ ۱۲٫۱ -۰٫۲
کره جنوبی ۵٫۵ ۱٫۲ ۱۱٫۵ ۳٫۳
ترکیه ۳ ۵٫۹ ۶٫۴ ۹٫۴
آلمان ۳٫۱ -۱۰٫۴ ۶٫۴ -۲٫۶
برزیل ۲٫۸ ۳٫۸ ۵٫۸ ۷٫۳
ایران ۲٫۳ ۱۱٫۵ ۵ ۱۰٫۸

امضای محمد جواد ظریف و وانگ ئی، وزیران خارجه ایران و چین در مراسم امضای سند برنامه همکاری ۲۵ ساله به ثبت رسید؛ سندی که به منظور عملیاتی کردن بند ششم بیاینه مشترک رئیس جمهور دو کشور در سال ۱۳۹۴ با هدف ارتقای عملی روابط در سطح مشارکت جامع راهبردی و فراهم کرن بستر توسعه همه‌جانبه همکاری های دو کشور تدوین شده است.

وزارت خارجه ایران با انتشار متن سند امضا شده، اعلام کرد این سند یک نقشه راه برای همکاری های جامع دو کشور بوده و حاوی هیچ قراردادی نیست و لذا در هیچ قسمت این سند کمی سازی در خصوص چشم اندازه های همکاری های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و یا راهبردی صورت نگرفته و حاوی هیچ عدد و رقم خاصی از جمله در مورد سرمایه و منابع پولی و مالی نیست.

طبق سند منتشر شده، واگذاری هیچ منطقه و یا انحصار متقابل و یک جانبه ای به امضای وزاری خارجه دو کشور نرسیده و این سند حاوی واگذاری مدیریت، اداره و یا بهره‌برداری هیچ منطقه و یا حوزه ای نیست.

این برنامه همکاری ۲۵ ساله در سه بعد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی امضا شده است در بعد سیاسی-راهبردی به دنبال تحقق اهدافی همچون ارتقای سطح همکاری مشترک در موضوع های موردنظر و نهادهای منطقه ای و بین المللی استو همچنین دو طرف قصد دارند، زیرساخت های دفاعیف مقابله تروریسم و همکاری در عرصه های مختلف دفاعی را تقویت کنند.

ایران و چین مطابق سند منتشر شده در بعد اقتصادی به دنبال همکاری در حوزه های نفت، صنعت و معدن و حوزه های مرتبط با انرژی هستند. در این سند همچنین بر مشارکت ایران در ابتکار کمربند راه چین و همکاری در توسعه مناطق ویژه و آزاد از جمله در سواحل مکران تاکید شده است. دو کشور همچنین قصد دارند همکاری های مالی، بانکی، کمرگی و زیر ساختی و ارتباطی را با تکیه بر توسعه سرمایه گذاری و تامین مالی پروژه ها گسترش دهند.

این سند همچنین شامل بعد فرهنگی است که دو کشور توافق کرده اند تا نسبت به افزایش تبادل گردشگر و مراودات رسانه ای، دانشگاهی و سازمان های مردم نهاد اقدام کنند.

طبق اعلام وزارت خارجه ایران این سند ۲۵ سال نامگذاری شده تا کلیت همکاری جامع دو کشور در این بازه زمانی دیده و پیگیری شود والا روند اجرای آن بر پایه مجموعه قرار دادهایی خواهد بود که در زمینه های مورد توافق و در قالب زمانبندی خاص خود منعقد خواهد شد.

فضای بازار قراضه آهن به علت اقدام چین برای اجرای استاندارد های جدید واردات قراضه در سطح جهان بهم ریخته است، چرا که این استانداردها چین را یک قدم به واردات قراضه آهن نزدیکتر می کند. براساس تصمیمات جدید دولت چین از ابتدای سال ۲۰۲۱ ضایعات آهنی تحت عنوان “مواد بازیافتی فولاد و آهن ” قرار خواهد گرفت.

طبق بخشنامه موسسه استاندارد اطلاعات صنعت متالورژی چین که در ۲۱ دسامبر منتشر شد، ضایعات آهنی به ۷ گروه تفکیک خواهند شد از جمله مواد اولیه بازیافت آهن و فولاد سنگین، مواد اولیه بازیافت آهن و فولاد در اندازه متوسط، مواد اولیه بازیافت آهن و فولاد در قیاس کوچک، مواد اولیه بازیافت فولاد خردشده، مواد فولادی بازیافتی توده ای، مواد اولیه بازیافتی توده ای، مواد اولیه بازیافت فولاد آلیاژی و مواد فولادی بازیافتی چدن.

این استاندارد در ۱ ژانومه ۲۰۲۱ به طور رسمی اجرا می شوند و اجازه استاندارد سازی کالایی را که بیشتر به یک سیستم درجه بندی بصری متکی است می دهند.

منابع منطقه ای پیش از آغاز این استانداردها، نظرات مختلفی را ابزار داشته اند، فروشندگان قراضه از افزایش احتمالی تقاضای کلی ابراز خوشحالی کردند، در حالی که خریداران منطقه عمدتا نگران بودند، زیرا رقابت چین می تواند به طور بالقوه از قیمت هایی که در بالاترین حد چندساله بود، حمایت کند و حتی نرخ قراضه آهن را بالاتر ببرد.

قیمت آهن قراضه H2 ژاپن در ۲۳دسامبر به ۴۴۲ هزار ین معادل ۴۵۷ دلار در هر تن رسید که ۶۲ درصد نسبت به اولایل اکتبر رشد داشته و رکورد تاریخی را شکسته است.

یک فولاد ساز چینی در این باره گفت:قیمت قراضه در ماه های اخیر خارج از چین بسیار افزایش یافته و واردات آن به اندازه قبل جذاب نیست. قبلا یک آربیتراژ بزرگ در برابر قیمت های داخلی وجود داشت که اکنون بسته شده است، زیرا بازار جهانی بسیار صعودی شده اند.

یک منبه تجاری تایوانی می گوید: ما در حال ارتباط با کارخانه های شمال شرق چین هستیم، زیرا بسیاری اط علاقه مندان می توانند هنگام مجاز شدن واردات، برخی از محموله های خود را صادر کنند. چین یک مصرف کننده برزگ قراضه است و حضور آن می تواند بازار را متزلزل کند، اما من شک دارم که ـن ها در ابتدا بسیار تهاجمی وارد شوند.

از ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸ واردات قراضه آهن در چین ممنوع شد، عدم دسترسی به قراضه باعث افزایش شدید قیمت آهن قراضه در چین شد و نهایتا تولید کنندگان فولاد درخواست تجدید نظر برای واردات مجدد قراضه را ارائه کردند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت “علیرضا زرم حسینی” در نشست خبری با نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی طبق بررسی های لازم در خصوص قیمت محصولات فولادی و بر اساس قانون افزود: کل فولاد باید در بورس کالا عرضه شود و در این راستای اجماع تشکل های بخش خصوصی، دولت و مجلس مقرر هستند هرچه سریعتر فولاد را در بازار عرضه و این قانون را اجرا کنند.

علیرضا زرم حسینی افزود: با عرضه فولاد در بورس کالا به تدریج بر قیمت فولاد در بازار تاثیر مستقیم خواهد گذاشت و با ادامه این روند از فساد و رانت جلوگیری میشود. او نیز افزود: حداقل خرید فولاد در بازارفولاد ۲۰ تن می باشد و هر شخصی با این ظرفیت قابلیت خرید را دارد. تولیدکنندگان با همکاری های لازم باید تمام تولیدات خود را در بورس کالا عرضه کنند و فروش خارج از بورس کالا برای آن ها ممنوع می باشد. اگر طبق همین روند پیش رود قیمت محصولات فولادی نیز طبق عرضه و تقاضا تعیین میشود و از قیمت گذاری تجربه ای دستوری خارج میشود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین تاکید کرد: با افرادی که خارج از بورس کالا اقدام به عرضه فولاد کنند از طریق تعزیرات برخورد جدی خواهد شد. همانطور که طی چندماه گذشته از همین طریق با متخلفان برخورد و سخت گیری شده است.

در قرن بیست ویکم، تولید و مصرف فولاد، یکی از شاخص‌های مهم توسعه یافتگی کشورها و جوامع مختلف به حساب می آید. به طورکلی، حضور صنعت فولاد در یک کشور و منطقه بر فرآیند توسعه، فرهنگ، سطح علم و دانش، اشتغال زایی، آموزش، پژوهش و تجارت آن منطقه تاثیر بسزایی دارد.

زندگی روزمره بشر با فولاد آمیخته شده و صنایع فولاد در سازندگی، بازسازی و توسعه کشور سهم بسیار مهمی را ایفا می نمایند. امروزه با یک نگاه به اطراف خود متوجه اهمیت فولاد در زندگی روزمره خود می‌شویم. زیرا درصد زیادی از تجهیزات و متریال اطراف ما از فولاد و ورق سیاهساخته شده است. برای مثال برای ساخت انواع ماشین آلات، تجهیزات، قطعات خودرو از انواع فولادهای آلیاژی، فولاد گرمکار و انواع دیگر با توجه به کاربرد استفاده می‌شود.

به طور کلی، فولاد و صنعت فولاد نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند. علاوه بر این، فولاد بر صنعتی شدن کشورها نیز اثرگذار است. انواع فولاد آلیاژی و مقاطع فولادی در صنایع مختلفی مورد استفاده می‌شوند. برخی از فولادهای آلیاژی شامل فولاد گرمکار، فولاد سمانته یا مقاطع فولادی مانند: ورق گالوانیزه، لوله مانیسمان، میلگرد و پروفیل در ساخت ساختمان‌های مسکونی، کارخانه‌ها، راه‌های ارتباطی، انتقال انرژی و سیالات و … به کار گرفته می‌شوند.

 در این مقاله سعی بر آن است که نقش فولاد را در اقتصاد کشور ایران را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

اشتغال زایی

به طورکلی، مراحل مختلفی برای تولید مقاطع فولادی وجود دارد که از استخراج از معادن شروع شده و سپس شامل تولید و ریخته گری فولاد خام بوده و در انتها  مرحله نورد و عملیات ثانویه و سپس مرحله مصرف می باشد. در تمامی این مراحل نیاز به نیروهای انسانی وجود دارد و در نتیجه این امر منجر به اشتغال زایی در سطح گسترده می‌شود. برخی از این مشاغل شامل استخراج از معادن، حمل و نقل، تولید و ریخته گری فولاد، ساخت و بروز رسانی تجهیزات، آموزش و غیره می‌باشد.

اشتغال زایی و جذب نیرو تنها بخشی از منفعت‌های صنعت فولاد می‌باشد. برای مثال بررسی‌ها نشان داده است که شرکت فولاد مبارکه اصفهان به میزان ۳۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد کرده است که عددی ارزنده و قابل تقدیر است. علاوه براین، این امر منجر به تربیت متخصصین و کارشناسان زیادی شده که خود این امر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

همان طور که گفته شد، صنعت فولاد از صنایع مادر هرکشور است و نقش کلیدی در چارچوب اقتصاد ملی به عنوان ستون فقرات و پایه تمامی فعالیت های صنعتی دارد که این مسئله نشانگر تاثیر عظیم صنعت فولاد بر رشد و شکوفایی کشور نیز می باشد.

صادرات فولاد

مساله دیگری که حائز اهمیت است مساله صادرات فولاد است. به طور کلی، صادرات فولاد می‌تواند منبعی برای تامین ارز خارجی باشد و بر اقتصاد کشور اثر مثبتی داشته باشد. علاوه براین، باعث می‌شود، صنعت فولاد در بازار جهانی رقابت کند و موجب رشد و شکوفایی آن می‌شود. البته صادرات و رونق فولاد وابسته به تولید محصولات متنوع، استاندارد و با قیمت رقابتی است.

تولید فولاد در ایران به روش های سنتی احیا مستقیم و ذوب الکتریکی در مجتمع های ذوب آهن اصفهان، فولاد اهواز و مبارکه و یک کارخانه نورد سنگین انجام می‌شود. به طور کلی، به نظر می‌رسد در شرایط موجود کشور باید از صنایعی مانند فولاد و ذوب‌آهن که موجب پویایی اقتصاد کشور می‌شوند، حمایت ویژه کرد و راه را برای صادرات فولاد به کشورهای مختلف باز کرد.